Kiedy zamawiać meble kuchenne?

Kuchnia jest najpopularniejszym pomieszczeniem, użytkowanym przez wszystkich domowników, dlatego należy zastanowić się nad stroną praktyczną oraz estetyczną tego pomieszczenia. Jest to pomieszczenie wymagające remontu średnio co 10-15 lat ze względu na swoją specyfikę – odnowienia wymagają często ściany, a meble i sprzęt gospodarstwa domowego należy po prostu wymienić, gdyż jest zwyczajnie zużyty, niefunkcjonalny, nienowoczesny czy też po prostu niemodny. Projekt kuchni oraz mebli kuchennych najlepiej jest planować na etapie budowy, projektu, kiedy możemy jeszcze zmienić ustawienie ścianek działowych, instalacji wodno-kanalizacyjnych, elektrycznych czy miejsca, w którym zostanie zamontowane okno. Dokładne przemyślenie i przeanalizowanie wszystkich czynności wykonywanych w kuchni pomoże w zaplanowaniu poszczególnych obszarów pracy, ich kolejność i sam komfort pracy. Należy również o tym, że nasze meble kuchenne w większości przypadków potrzebują wygodnych trwałych uchwytów kuchennych. Warto zaufać renomowanym włoskim producentom i nie kupować tandety, która z pewnością nie posłuży nam przez wiele lat.

Funkcjonalna kuchnia dzieli się zazwyczaj na 5 obszarów pracy, zwanych inaczej strefami:

  • strefa zapasów,
  • strefa przechowywania,
  • strefa zmywania,
  • strefa przygotowania posiłków
  • strefa gotowania i pieczenia.

Rozwiązania przestrzenne i odpowiedni dobór mebli kuchennych uwzględniających wszystkie te strefy będzie kluczem do stworzenia funkcjonalnego pomieszczenia. Nie możemy zapominać, że wnętrze kuchni ma być nie tylko praktyczne, ale też przyjemne dla domowników, dlatego też przed remontem mieszkania należy rozeznać się jakie wnętrza i meble nam się podobają i czy decydujemy się na zakup gotowych mebli kuchennych czy mebli na wymiar.

Warto również zorientować się aktualnie panujących trendach, dotyczących wystroju wnętrz tak, aby nasza nowa kuchnia cieszyła nas pod każdym względem i wzbudziła podziw wśród odwiedzających nas gości. Pamiętajmy, że jeśli decydujemy się na remont kuchni, nasze działania muszą być rozłożone w czasie i wymagać będą sprawdzenia różnych rozwiązań.

Jeśli decydujemy się na zakup mebli kuchennych robionych na wymiar, najlepiej przed rozpoczęciem remontu w kuchni lub na samym jego początku umówić się z firmą projektującą meble na wymiar lub ze stolarzem na spotkanie.

Kuchnia na wymiar zaczyna się od tworzenia projektu, dlatego dobrze jest ją sobie najpierw wyobrazić i przemyśleć, czy nasze rozwiązanie będzie dla nas odpowiednie. Powinniśmy zastanowić się również nad wyborem kolorów czy wykończeniem mebli oraz rodzajem gałek meblowych, które chcemy zastosować. Jeśli mamy rozwiniętą wyobraźnię przestrzenną możemy pokusić się o samodzielny projekt i poszukać narzędzi służących do stworzenia takiego projektu na stronach internetowych. Jeśli jednak nie posiadamy takich umiejętności, musimy skorzystać z usług projektu i wizualizacji mebli u stolarza, aby dowiedzieć się o nowych rozwiązaniach meblarskich oraz zastosować porady specjalisty oparte na jego doświadczeniu.

Stolarz lub firma projektująca meble zazwyczaj dysponują bazą gotowych projektów i rozwiązań stosowanych przy aranżacji kuchni. Taki gotowy projekt możemy zaadoptować całkowicie na potrzeby własnej kuchni lub też wykorzystać niektóre rozwiązania i po prostu zainspirować się. Jeśli nie zdecydowaliśmy się skorzystać z gotowych projektów, proponowanych u stolarza, trzeba się z nim umówić na spotkanie tak, aby fachowiec miał możliwość skonsultowania swoich pomysłów z wizją i potrzebami zamawiającego. Tylko po przedstawieniu projektantowi swoich wymagań i pomysłów może on stworzyć projekt zgodny z oczekiwaniami klienta.

Następnie fachowiec może ocenić pracę i oszacować, ile potrwa budowa naszych mebli. Wówczas  inni fachowcy będą musieli pojawić się przed

stolarzem w celu wykonania niezbędnych prac, ponieważ meble kuchenne nie mogą być ustawione na świeżo położonej podłodze lub powieszone na nieprzygotowanych wcześniej ścianach.

Poza tym, wcześniej uzgodniony projekt zabudowy meblowej pozwoli ekipie budowlanej odpowiednio zaplanować elementy budowlane, takie jak:

  • wysokość i szerokość ścian, układ rur i gniazdek

Jeśli zmieniamy projekt starej kuchni, wcześniejsza wizyta projektanta jest również potrzebna. Firma, wykonująca meble na wymiar musi dokonać niezbędnych pomiarów i zamówić potrzebne materiały do produkcji mebli odpowiednio wcześniej, tak aby klient nie musiał czekać na montaż mebli zbyt długo po zakończonym remoncie kuchni. Wiele firm produkujące meble na wymiar ma zamówienie na najbliższe miesiące lub tygodnie, dlatego zamówienie  należy składać odpowiednio wcześniej, aby dać firmie czas na zamówienie odpowiednich materiałów i wykonanie projektu. Średni czas oczekiwania na materiały wynosi około miesiąca, do którego należy doliczyć czas potrzebny na wykonanie oraz montaż w domu klienta. Z kolei czas prac stolarskich jest nastawiony na około od 1 do 2 miesięcy oczekiwania.

Kiedy decydujemy się na zakup mebli na wymiar, musimy pamiętać również, że w rzeczywistości nie wszystkie nasze pomysły zawarte w projekcie okażą się możliwe do zrealizowania. Dlatego też należy zachować elastyczność w momencie, kiedy okazuje się, że jakieś rozwiązanie jest bardziej kosztowne niż się spodziewaliśmy albo wybrany przez nas materiał jest niedostępny w danym czasie. Warto zastanowić się wówczas koniecznością danego rozwiązania, ponieważ upieranie się przy nim może opóźnić prace remontowe. Dobry fachowiec z pewnością spróbuje zaproponować nam alternatywne rozwiązania, aby zrealizować projekt najbardziej zbliżone do oczekiwań klienta.

Jeśli wybieramy zakup gotowych mebli kuchennych do naszej kuchni, dobrą praktyką jest również rozeznanie się w ofercie proponowanej przez poszczególne sklepy przed rozpoczęciem remontu. Pozwoli nam to skoncentrować się na konkretnych typach mebli i uchroni nas przed stratą czasu w setkach salonów meblowych. Dobrym pomysłem jest zorientowanie się w ofertach internetowych w poszczególnych sklepów, a następnie wybór tego, który proponuje najbardziej atrakcyjną dla nas ofertę. Możemy oczywiście skorzystać z usług z sklepu internetowego i dokonać zamówienia mebli kuchennych online. Rozwiązanie jest szczególnie korzystne, kiedy nie dysponujemy czasem na odwiedzanie sklepów stacjonarnych i możemy sobie pozwolić na oczekiwanie na realizację zamówienia.

W przypadku jednak, kiedy potrzebujemy mebli natychmiast, zdecydowanie lepiej wybrać się do wybranego wcześniej salonu meblowego, który dysponuje szeroką ofertą, różnego rodzaju mebli kuchennych, a nawet propozycjami ich ustawienia.   Ciekawym rozwiązaniem w przypadku, kiedy decydujemy się na zakup zestawu gotowych mebli kuchennych jest możliwość skorzystania z programów graficznych udostępnianych przez producentów mebli. Wiele stron internetowych firm sprzedających różnego rodzaju meble oferuje programy do wizualizacji pomieszczeń.

Po wprowadzeniu wymiarów kuchni i umieszczeniu w wizualizacji okien i drzwi oraz sprzętów gospodarstwa domowego, takich jak:

  • lodówka
  • kuchenka
  • zmywarka czy piekarnik,

możemy umieścić również w projekcie meble proponowane przez producenta i dowolnie je aranżować. Taka możliwość może być inspirująca dla naszego indywidualnego projektu kuchni. Taki projekt może również znacznie skrócić czas, który powinniśmy poświęcić na wybór mebli w sklepie stacjonarnym.

Kiedy stajemy przed wyborem zakupu mebli kuchennych na wymiar czy gotowych, powinniśmy również wziąć pod uwagę kwestię ich montażu. Montaż mebli gotowych wymaga albo nakładu umiejętności własnych bądź też finansowych. Jeśli dysponujemy odpowiednim zestawem narzędzi do zawieszenia i pozycjonowania mebli kuchennych, takich jak: wiertarka czy poziomica, możemy podjąć się montażu zakupionego zestawu mebli samodzielnie przy niewielkiej pomocy kogoś z domowników. Nie każdy jednak dysponuje takimi umiejętnościami czy chęciami, a wówczas konieczne będzie zatrudnienie dodatkowej osoby, która zajmie się montażem nowo zakupionych mebli. Wiąże się to oczywiście z dodatkowymi kosztami i może wydłużyć czas oczekiwania na wymarzoną kuchnię. Poza tym, gotowe meble kuchenne są często sprzedawane w elementach do samodzielnego montażu, co może być dodatkowym utrudnieniem.

W przypadku mebli kuchennych na wymiar  sytuacja przedstawia się zdecydowanie korzystniej. Większość stolarzy i ich firm produkujących meble na wymiar świadczy jednocześnie usługę montażu mebli zintegrowaną z zamówieniem wykonania mebli. Zapewniony jest tu bezpieczny przewóz mebli oraz wszelkie poprawki, które mogą okazać się konieczne w dniu montażu.

Kwestia momentu zamawiania mebli kuchennych wydaje się oczywista: należy zrobić to na początkowym etapie projektu lub remontu, wtedy kiedy uważamy, że nasza kuchnia wymaga zmian i liftingu, a wybór rodzaju mebli i ich projektu zależy już tylko od indywidualnych predyspozycji i upodobań zamawiającego.