Kołatki

Wyświetlanie 1–36 z 40 wyników

Kołatki to rodzaj użytecznego ale i też ładnego dodatku do drzwi zazwyczaj wykonanych z metalu, porcelany, drewna lub innych stopów metali zależnie od ich klasy oraz ceny. Zwykle są używane jako dekoracja do drzwi, częściej w domkach jednorodzinnych. Kołatki są trwałe i są używane do dwóch różnych celów. Niektórzy używają ich jako przedmiotu dekoracyjnego, podczas gdy inni do głównego celu czyli do pukania w drzwi. Kołatki były kiedyś nazywane antabami , które za dawniejszych czasów były zazwyczaj wykonywane w postaci głowy lwa oraz ruchomej części odpowiadającej za pukanie w drzwi przy jej poruszeniu. Za jeszcze bardziej zamierzchłych czasów kołatkę do drzwi mylono również z instrumentem muzycznym który nosi tą samą nazwę, pojęcie to jest do dziś dnia mylone między sobą, zarówno jak i do dziś dnia ludzie mają sentyment do tego narzędzia i po prostu są zainteresowani jego kupnem czy kolekcjonowaniem ze względu na kształt czy kolor.

Kołatka do drzwi

Kołatki są wykonywane z materiałów: mosiądz, stal, chrom, nikiel, miedz ,oraz brązu często zwanym antycznym brązem. Mogą być nowoczesne oraz tzw; antyczne zależy to często od koloru oraz wyglądu, który sobie dobierzemy, do tych antycznych zaliczamy kształty: głowa lwa, ryba, tradycyjne proste (geometryczne) potocznie nazywane pierścieniami, zaś te nowoczesne to: delfin, dzięcioł, lub np. kogut oraz inne niewyrafinowane klasyczne kształty. Czasem zdarza się tez tak, że ludzie pod wpływem swoich inspiracji montują kołatki na każde drzwi znajdujące się w domu, aby było po prostu ładnie, niestety często wygląda to przesadnie i wręcz oszpeca wygląd wnętrza naszego domu natomiast inni robią to po to aby domownicy bądź goście wychwycili nawyk pukania do pomieszczeń przed wejściem, ze względów kultury oraz wychowania jest to po prostu dla niech ważne, a ludzie po pewnym czasie robią to po prostu odruchowo, ponieważ w poruszeniu kołatką jest dla nich coś dziwnie satysfakcjonującego. Warto też wspomnieć o tym że ludzie montują taką rzecz jaką jest kołatka dla sentymentu ale nie dla samej rzeczy jaką ona jest a dla np: chwili o której ona będzie ona wspominać bądź ją najzwyczajniej w świecie symbolizować, często jest to ważne dla ludzi sentymentalnych, wiec decydują się na droższy zakup na zamówienie gdzie kształt dobierają według własnego uznania oraz potrzeby. Mimo upływu czasu oraz lat ile to urządzenie czy raczej bardziej przyrząd istnieje często okazuje się bardziej funkcjonalne niż domofon czy dzwonek elektryczny, ponieważ nie trzeba dokupować do niego baterii ani tak jak czasem dzisiejszy domofon nie ulega awariom zwykłym, ani tym które wystempują przez pogode, są również mniej chałaśliwe. W przypadku niektórych dzwonków zdarza się, że są piskliwe lub wydają inne nieprzyjemne dla ucha dźwięki i to jest jeden z plusów tej właśnie starej kołatki. Kupno kołatki zaleca się osobom posiadającym w domu małe dzieci , z uwagi na subtelny ale wystarczający dźwięk pukania kołatki o drzwi wejściowe można być niemalże w 100% pewni, że w przeciwieństwie do zwykłego dzwonka nie obudzi ona dzieci gdy ktoś do nas zawita.

Zastosowanie kołatek meblowych

Konstrukcja kołatki do drzwi była kiedyś bardzo prosta, był to pręt zakończony kulką, co ciekawe nie miały zastosowania tylko w domu, ale również w innych obiektach publicznych jak kościoły czy zabytkowe bramy. Dziś większość ludzi zapomniała,że coś takiego w ogóle istnieje przez co dzisiejszy elektryczny dzwonek to zastępstwo właśnie takiej kołatki. Zależnie od ceny, potrzeb, czy drzwi na jakie będzie ona mocowana materiał czy sposób jej wykonania jest poprostu inny niż zwykle. Dużą popularnością cieszą się drzwi ze wstawkami z tzw. lustra weneckiego, jednak zwykle to klamka, kołatka, wizjer czy dzwonek stanowią ich główną dekorację. kołatki najpełniej sprawdzą się w domach wolnostojących, tam gdzie nie ma domofonu, który często pełni funkcję dzwonka, a którego kołatka nie jest w stanie zastąpić. Jeśli jednak wejście do naszego domu rozwiązane jest nieco inaczej, albo po prostu chcemy ozdobić drzwi jakimś niebanalnym akcentem, warto powiesić kołatkę, może ona stać się idealną wizytówką wnętrza naszego domu, a raczej aranżacji jego wnętrza. Kołatki ,,odlewane,, będą miały prosty wręcz geometryczny kształt bez jakiegoś efektu wow, natomiast te rzeźbione zazwyczaj poznać możemy właśnie po ich rozbudowanym wzornictwie i ciekawych detalach które mogą jednocześnie wprawić w zachwyt gości jaki i urozmaicić wygląd naszych drzwi wejściowych do domu.

Jak wybrać kołatkę meblową?

Dobranie kołatki do naszych drzwi wydawało by się rzeczą nadzwyczaj prostą, ale niestety zazwyczaj wcale tak nie jest, trzeba wziąć pod wzgląd masywność , strukturę oraz materiał z jakich wykonane są nasze drzwi jeżeli zrobimy to nieodpowiednio może to grozić rozpadnięciem się zawiasów, popękaniem samej kołatki czy uszkodzeniem drzwi a, tego byśmy chyba nie chcieli, z jej rozmiarem też nie dobrze przesadzać ponieważ powinna być też przede wszystkim praktyczna oraz przyjemna ,a nie uciążliwa w obsłudze. Najbardziej uniwersalna jest kołatka żeliwna jest idealnej wagi, pasuje praktycznie do każdych drzwi oraz ciężko ją po prostu popsuć, dobrze dobrać kolor kołatki pod kolor klamki sąsiadującej obok. Bardzo mało osób zadaje sobie to pytanie, ale dla kogo tak w zasadzie są kołatki drzwiowe? Kołatki zazwyczaj spotykane są na drzwiach domków jednorodzinnych, a co z osobami mieszkającymi w blokach piętrowych? Oczywiste jest to, że również mogą posiadać owy przedmiot na swoich drzwiach, ale w blokach według statystyk mieszka więcej osób młodych, którzy zapomnieli o istnieniu takiego przedmiotu, albo jest to dla nich niepraktyczne i wolą zainwestować w dzwonek elektryczny. W wielu przypadkach drzwi w bloku są ogólnodostępne dla innych osób przechodzących, dlatego istnieje również strach o dodatkowy, ozdobny przedmiot wystawiony na zewnątrz mieszkania.

Gdzie kupić kołatki meblowe?

Warto wiedzieć, gdzie dokonywać zakupu takich przedmiotów, ponieważ nie każdy sprzedawca jest odpowiednio wykwalifikowany, aby dobrze doradzić klientowi co do wyboru gabarytów, koloru czy materiału odpowiedniego pod drzwi klienta, jest to również znak rozpoznawczy czy na pewno to w tym sklepie powinniśmy wybrać produkt. W przypadku takiego zakupu dobrze znaleźć sklep internetowy i w razie konieczności zadzwonić na podany numer do kontaktu z przygotowanymi informacjami co do drzwi na jakie będzie dobierany produkt. Sprzedawca w sklepie powinien udzielić nam szczegółowych informacji dotyczących wybranego produktu, oraz jak będzie kołatka wyglądać w sposób namacalny dla klienta tzn; klient powinien w pierwszej kolejności produkt chwycić w dłoń, aby mógł ocenić czy to wlaśnie jest jakość oraz wykonanie jakiego szuka w wysokiej mierze człowiek najpierw zwróciłby uwagę na wagę produktu ,który kupuje co może być mylące jest to jeden z największych błędów przy zakupie kołatki. Cięższe nie znaczy że będzie idealnie dopasowane do naszych drzwi, ważne jest to aby sprzedawca zapoznał się z informacjami o naszych drzwiach i najlepiej doradził która kołatka możliwie będzie najlepsza pod nasze drzwi bez tej informacji nie powinniśmy nawet myśleć którą kupić, kolejną rzeczą jest zapytać sprzedawce z jakiego materiału jest kołatka którą nam zaproponował oraz czy jest możliwość przemalowania tego materiału bądź kilku elementów naszej nowej kołatki, kolejna oraz jedna z ważniejszych w dodatku ostatnią informacją jest cena, a dokładniej porównanie cen tego samego modelu z cenami innych sprzedawców.Trzeba również pamiętać, że nie każdy ma ochotę jeździć wiele kilometrów za ozdobą do drzwi więc tu z pomocą przychodzą sklepy internetowe które zajmują się tym samym co te stacjonarne tylko że co do kompetencji osoby która nam tam doradza trzeba niestety troszkę większego zaufania takie sklepy zazwyczaj dają nam odpowiednią kilku letnią gwarancję na przedmiot u nich zakupiony dzięki czemu nie musimy martwic się o to ze w przypadku jakiś niedogodności stracimy nasze pieniadze, ponieważ jeżeli coś byłoby nie tak produkt można zwrócić do sprzedawcy drogą wysyłkową gdzie oceni on czy rzeczywiście jest z naszą kołatką coś nie tak jeżeli wina będzie po stronie sprzedawcy zaproponuje na najpewniej zwrot kosztów lub nową kołatke w ramach rekompensaty co jest jak najbardziej porządku wobec osoby kupującej w formie niestacjonarnej.

Podsumowując kołatki to niekoniecznie tylko i wyłącznie zamierzchłych czasów dzwonek ale i funkcjonalna oraz gustowna ozdoba na nasze drzwi która może posiadać swoja historię i może wprawiać w ciekawość, bądź zdumienie naszych gości czy rzadko pojawiającą się rodzinę, w wielu aspektach może być to lepsze rozwiązanie niż standardowy elektryczny dzwonek oraz da się ją znaleźć w każdej kategorii cenowej dopasowanej pod potrzeby każdego z osobna. Posiada również standardowe oraz swoje indywidualne wzornictwo, które może ukazywać przypadkowym przechodnią nasz ciekawy gust oraz wystrój wnętrza, wiemy również że nie koniecznie musi ona być wieszana tylko na zewnątrz bo może znajdować się również na drzwiach łazienkowych czy tez tych od sypialni przy okazji znakomicie dodając całemu wnętrzu elegancji i designu, na którym nam tak bardzo zależy podczas urządzania mieszkania lub domu.

Filtruj