Jak odnowić meble?

Stare, zużyte lub zniszczone meble drewniane można przywrócić do życia, jeśli się je konserwuje lub odnawia. Proces ten nie jest skomplikowany, ale wymaga czasu, cierpliwości i poświęcenia, a także dobrego wyboru papieru ściernego. Oto jak przywrócić do życia stare drewniane meble!

Czego będziesz potrzebować, aby odnowić swoje stare meble
Co będzie potrzebne do odnowienia Twoich starych mebli Musisz zacząć od bezpieczeństwa. Aby odnowić stare meble trzeba mieć szereg elementów, które zapewnią, że cały proces będzie bezwypadkowy. Sprzęt ochronny powinien zawierać: ochronę oczu, maskę (aby zapobiec wdychaniu pyłu szlifierskiego) i rękawice.

Jeśli chodzi o materiały do przygotowania powierzchni, radzimy zaopatrzyć się w papier ścierny. Do pierwszego etapu potrzebny jest papier ścierny o grubszej ziarnistości (60 lub 80). Ich celem jest wyrównanie powierzchni, usunięcie farby, pleśni lub plam itp. Potrzebny będzie również drobnoziarnisty papier ścierny (180 do 320). Aby ułatwić proces szlifowania, zalecamy zaopatrzyć się również w uchwyty na papier ścierny.

Wystarczy ściereczka do czyszczenia, miotła i szufelka.

Aby przygotować powierzchnię mebla po szlifowaniu, niezbędne są pędzle i podkład. Na koniec użyjemy farby i lakieru do wykończenia.

Krok po kroku.

Wybierz mebel i sprawdź jego stan.

Nie wszystkie meble można naprawić. Istnieją meble, które mogą być chore (na przykład na korniki) i będą wymagały specjalistów, którzy je odrestaurują. Sprawdź, czy meble, które chcesz naprawić, nie są chore, aby nie tracić czasu na pracę nad nimi.

Wybierz dobrze oświetlone, przestronne i wentylowane miejsce pracy.

Pamiętaj, że będziesz szlifować, więc ważne jest, aby wybrać miejsce z dobrą wentylacją i wolne od zakłóceń. Jeśli w pobliżu znajdują się inne przedmioty, spróbuj zabezpieczyć je ochraniaczem powierzchni, aby zapobiec ich zabrudzeniu.

Papier ścierny

Jeśli chcesz wyrównać powierzchnię, zacznij od papieru ściernego o ziarnistości 60. Jeżeli celem jest usunięcie farby, należy użyć papieru ściernego o ziarnistości 80. Do wykończenia użyj drobnoziarnistego papieru ściernego. Aby uzyskać najlepszy efekt szlifowania, należy zawsze postępować zgodnie z kierunkiem słojów drewna.

Zagruntować, przeszlifować i pomalować

Po usunięciu resztek pyłu z wyszlifowanego elementu należy przystąpić do gruntowania powierzchni. Po wyschnięciu przeszlifuj, aby poprawić wykończenie, a następnie wytrzyj nadmiar pyłu i farby. Po nałożeniu pierwszej warstwy koloru, poczekaj aż wyschnie i nałóż drugą warstwę.

Stwórz meble w stylu vintage

Czy wiesz, że po kroku 4 możesz stworzyć mebel w stylu vintage? To prawda! Będziesz musiał po prostu pozwolić farbie wyschnąć i szlifować 320g lub więcej wodoodpornym papierem ściernym w miejscach, które zużywają się najłatwiej, dając wykończenie vintage.

Mebel będzie gotowy po nałożeniu wosku, można również zdecydować się na dodanie lakieru. Lakier nada meblom więcej blasku. Warto również znaleźć nowe uchwyty meblowe. Zobacz również wpis jak odnowić meble kuchenne.